radio

https://slaskieradio.pl/radio/silesia_fm

https://www.rozwazaniarozancowe.pl/rozwazanie-krotkie-rozwazania-w-oparciu-o-biblie,158

32 232 5 232

ŚWIĘTO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KODEŃSKIEJ, MATKI JEDNOŚCI

Garść informacji:

02.07.2024

Sanktuarium ⛪ Matki Bożej Kodeńskiej jest jednym z najstarszych ❗ w Polsce 🇵🇱 Znajduje się tutaj słynący cudami obraz Maryi z Dzieciątkiem. Obraz kodeński, będący kopią hiszpańskiej statuy Matki Bożej z Guadalupe, został wykonany prawdopodobnie na zlecenie papieża Grzegorza Wielkiego. Do Kodnia przywiózł go właściciel dóbr kodeńskich, książę Mikołaj Sapieha.

Nieudokumentowana wersja mówi, że w 1631 roku książę, doznawszy cudownego uzdrowienia, wykradł go z kaplicy papieża Urbana VIII. W Kodniu obraz stał się obiektem kultu wiernych Kościoła rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, a także Kościoła prawosławnego. W 1723 roku został ukoronowany koronami papieskimi przez biskupa łuckiego Stefana B. Rupniewskiego.

Wskutek carskich prześladowań i likwidacji parafii kodeńskiej łaskami słynący obraz został w 1875 roku przewieziony do klasztoru na Jasnej Górze, skąd uroczyście powrócił do Kodnia w roku 1927. Papież Jan Paweł II w 1997 roku zatwierdził tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności.

Kodeń – wieś w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Kodeń. Leży na Równinie Kodeńskiej, na terasie nadzalewowej kilka metrów nad doliną Bugu,